Yrd. Doç. Dr. Ruken Akar Vural

Yrd. Doç. Dr. Ruken Akar Vural

RUKEN

Çukurova Üniversitesi İlköğretim/Sınıf Öğretmenliği bölümü’nden 1997 yılında mezun olmuş, yüksek lisansını ve doktorasını yine aynı okulun Eğitim Bilimleri/Eğitim programları ve Öğretim bölümünde ile Eğitim Bilimleri bölümünde tamamlamıştır.

İş hayatına 1999 yılında Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümünde Arşiv Görevlisi olarak başlamıştır. 2005-2006 yılları arasında Adnan Menderes Üniversitesinde Dr. Öğretim Görevlisi ve 2006-2011 yılları arasında yine aynı üniversitede Yrd. Doç.Dr.Olarak görev almıştır.

2005-2013 yılları arasında çeşitli Tübitak Projelerinde araştırmacı, proje-yürütücüsü, eğitimde drama uzmanı ve eğitmen olarak görev almıştır.

2007-2009 yılları arasında Dekan Yardımcılığı, 2006-2007’de Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bölüm Başkan Yardımcılığı, 2009-2011 Akademik Değerlendirme Komisyonu Üyeliği ve ADEK (Üniversite Akademik Değerlendirme Kurulu-Eğitim Programlarının DeğerlendirilmesiAlt Kurulu) ve Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Özdeğerlendirme Komisyonu Üyeliği yapmıştır.

2007 yılından beri Eğitim Bilimleri Bölümü Erasmus Koordinatörlüğü görevini de yürütmektedir. Çağdaş Drama Derneği, ND: National Drama, EPÖDER (Eğitim Programları ve Öğretim Derneği) gibi Bilimsel Kuruluşlara üyedir. Yrd. Doç. Dr. Ruken Akar Vural’ın, uluslararası hakemlidergilerde yayımlanan birçok makalesi, yazdığı ulusal kitapları ve çok sayıda yayın destek ödülleri bulunmaktadır.

2011 yılından bu yana çeşitli illerde hizmet-içi eğitim kursları ve eğitim seminerleri vermektedir.
2000 yılından beri Ekol Drama Sanat Evi bünyesinde şirket kurum ve kuruluşlar için kurumsal eğitim, eğitim müfredatı hazırlama ve öğretmen eğitimi konularında kurumsal eğitmen olarak görevini sürdürmektedir.

Eğitim verdiği kurumlardan bazıları ;

  • Lilly İlaç,
  • Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları,
  • İstanbul Erkek Lisesi,
  • Alman Lisesi,
  • Doğu Marmara Trakya,
  • Kocaeli Kalkınma Ajanslarının Organizasyonu ile Bölge Öğretmenlerine verilen Eğitici Eğitimleri,
  • AB Projesi…(aydın 3. Yaş Grubu eğitim, Ekoldrama “Drama Eğitmenliği/Liderliği Sertifika Eğitimleri.