Sündüz Haşar

Sündüz Haşar

SUNDUZ

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi BYYO‘yu bitirdi. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bilimleri ABD’de Yüksek Lisans, Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bilimlerinde Doktora öğrenim gördü.
2008 yılından bu yana Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ”Drama ve Oyunculuk“ ve “Sanat Yönetimi” bölümlerinde öğretim görevlisi olarak, “Dramaturgi”, “Drama Tarihi”, “Kültürel Düşüncenin Tarihi”, “Mitoloji”, “Sanat Yönetimi” ve “Tiyatro İşletmesi” dersleri veriyor. 1982 – 2003 yılları arasında Devlet Tiyatroları’nda Dramaturg olarak çeşitli oyunlarda görev yaptı.
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nun iletişim ve tanıtım departmanlarının kurulmasını sağladı, yöneticilik görevlerini üstlendi. Can Dündar tarafından Devlet Tiyatrolarının’nin 50. yılı için hazırlanan “Ve Perde” belgeselinin konsept tasarımını gerçekleştirdi ve danışmanlığını yaptı.
2003–2013 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında; Genel Sanat Yönetmeni Yardımcılığı, Sanat İletişim Direktörlüğü, çeşitli oyunlarda dramaturgluk, Dramaturji Birimi Yöneticiliği, çeşitli oyunlarda yönetmen yardımcılığı, repertuar Kurulu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 1997 yılında, KA-DER’in (Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği) kurucuları arasında yeraldı, iki dönem Genel Yönetim Kurulu üyesi olarak çalıştı. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin gerçekleştirilmesi için çalıştı, ilk yılından başlayarak, çeşitli defalar Festival Danışma Kurulu üyeliği yaptı. 2004, 2005, 2009,2011 yıllarında festivalin açılış gecelerini tasarladı ve yönetti.
TRT-Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda ‘Gün Devam Ediyor’ ve ‘Bir Selam da Kendine Ver’ adlı programlarda 2001–2003 yılları arasında 2 yıl program danışmanı ve daimi konuk olarak görev yaptı.
TRT tarafından hazırlanan 2002 yılı Sedat Simavi Televizyon Büyük ödülü’nü kazanan “Sesimi Duy” adlı belgeselin metin yazarlığını yaptı.2012 yılında Kanal D’de yayınlanan, Ayşe Kulin’in “Veda” adlı romanından uyarlanan aynı adlı dizinin senaryo yazarlığını yaptı. 2004–2008 yıllarında Kenter Tiyatrosu’nda Genel Koordinatör olarak görev yaptı. Yıldız Kenter’in Sanat Yönetmenliğinde kurulan, Akademi Kenter’de yöneticilik ve eğitmenlik görevini üstlendi.
Çeşitli ulusal ve uluslararası Akademik Kongrelere katıldı ve tebliğler sundu. 2008 yılından bu yana “Tiyatro Tiyatro” Dergisi’nin yayın kurulu üyesidir. 2009 yılından bu yana Tiyatro Tiyatro dergisinin dağıttığı “Tiyatro Ödülleri” jüri üyeliği görevini sürdürmektedir.
2012 yılında 37. “İsmet Küntay En İyi Dramaturg” ödülünü kazandı. Halen Üniversitedeki görevinin yanı sıra, film ve dizi senaryoları yazma ve senaryo danışmanlığı çalışmalarına devam etmektedir.
2010 yılından bu yana Ekoldrama bünyesinde kurumsal eğitmen olarak görevini sürdürmektedir.