Şeyda Taluk

Şeyda Taluk

SEYDA_TALUK

1989 yılında Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümü‘nde Lisansını tamamladıktan sonra 1992 yılında Paris VIII Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde Yüksek Lisansını tamamlayıp, 1992 – 1993 yıllarında Paris VIII Üniversitesi’nde Avrupa Çalışmaları doktora derslerine devam etti.
1994-1998 yılları arasında Cumhuriyet, Turkish Daily News, EP gibi basın kuruluşları için Paris’ten serbest muhabir ve çevirmen olarak çalışan Taluk aynı yıllarda; Yeni Demokrasi Hareketi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu, Penajans Darcy Halkla İlişkiler Yöneticisi olarak görev aldı, BBA ve Hürriyet tarafından İngilizce olarak yayınlanan haftalık Dateline’da siyaset ve ekonomi haberlerine imza attı.
1997 – 2006 yılları arasında DEİK – Lübnan İş Konseyi Serbest İletişim Danışmanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna’nın İletişim Ofisi’ne Danışmanlık, Ericsson Türkiye, Digiturk, Superonline, Reha Erdem, Kutluğ Ataman ve Ferzan Özpetek gibi yönetmenlere basın danışmanlığı hizmeti, Kadının İnsan Hakları Projesi, GYİAD için danışmanlık, Lego, Enron, T.C. Dışişleri Bakanlığı Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı, Sansu ve Energy Medya’ya pazarlama iletişimi alanında danışmanlık hizmeti veren Taluk çeşitli kuruluşlara siyasal ve sosyal kampanyacılık, iletişim, konuşma koçluğu alanında eğitim ve hizmet vermeye, bu alanda konuşmalar yapmaya devam ediyor.
2002 – 2004 yılları arasında Kadir Has Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörü olarak görevini sürdüren Talu, 2006-2009 yılları arasında Ashoka:Innovators for the Public Türkiye Temsilcisi olarak çalışmıştır.
2009 yılından beri İletişim ve marka danışmanı olarak siyasetten, eğlence dünyasına uzanan geniş bir yelpazede çeşitli kişi/kuruluşlara kişisel marka ve iletişim danışmanlığı ile siyasal ve sosyal kampanyalar, medya ilişkileri, savunuculuk üzerine eğitimler veriyor, çeşitli etkinliklerde konuşmacı olarak yer alıyor.
Taluk, aynı zamanda Bahşehir Üniversitesi MBA programında İkna ve İletişim Psikolojisi üzerine ders vermektedir. Türkiye’nin ilk Uluslararası Sosyal Girişimcilik Konferansı ve Liderlik Forumu’nun düzenlenmesine katkıda bulunan Talu, Ka.Der (Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği) Kurucu Üyesi ve Ayazpaşa Güzelleştirme ve Koruma Derneği üyesidir.
Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın özel davetlisi olarak 1998 Amerikan Seçimlerini izledi. Çeşitli eyaletlerde kampanya teknikleri hakkında eğitim aldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde siyasal iletişim ve lobicilikle ilgili makale ve yazıları yayınlandı.
2010 yılından bu yana Ekoldrama bünyesinde kurumsal eğitmen olarak görevini sürdürmektedir.