Figen Yalçınkaya

Figen Yalçınkaya

FIGEN

Ankara’da doğdu. Beş yıllık ilkokul döneminde profesyonel olarak mandolin ve solfej dersleri aldı. Ankara Çocuk Korosu’nda bir dönem çalıştı. Ortaokulda atletizmle uğraştı, lisede lisanslı olarak voleybol oynadı (pasör olarak).
1990-1991 A. Ü Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro – Oyunculuk Anabilim dalını kazanıp; 1994 yılında birincilikle mezun oldu.

1991-1997 Hollanda, Avusturya, Belçika, Almanya ve Polonya’da Türk tiyatrosunu tanıtmak amacıyla Prof. Nurhan Karadağ Yönetiminde köy seyirlik, semah vb. oyunlarda oynadı.Yerma (başrol), Medea(başrol), Ayrılık Müziği (başrol) oynadığı diğer oyunlar.

1991-1997 Ankara Sanat Tiyatrosu “Gülüm Pekcan Dans Tiyatrosu’nda ( Ayna, Canım Böyle İstedi, Av, Carmen vb.) yönetmen yardımcısı ve dansçı olarak çalıştı.Vals ve tango derslerine devam ederek Vlademir ve Sergei Rus dans hocalarından flamenko dans dersleri aldı.

1995 Polonya Wroclaw’da Grotowksy’nin Laboratuvar Sahnesi’nde Tomaszewkis ‘in baş aktörü Mr. Marek Oleksy’nin yönetiminde “Pantomim Theatre” üzerine kurslara katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda Ekim 2001 ‘de başlayan ve Mayıs 2002’ye kadar devam eden “Masal Tiyatrosu” projesini şehir tiyatrosunun altı sahnesinde hazırlayıp yönetmenliğini yaptı

Ankara’da “Ayşe Abla Koleji”, “Çağdaş Sanat Merkezi”,”Sahne Sanat Evi” gibi kurumlarda olmak üzere okul öncesi çocuklara, gençlere, yetişkinlere yaratıcı drama ve tiyatro dersi verdi.
2003 yılında Neşe Erberk “Joy Full House’ ta okul öncesi çocuklara yaratıcı drama ve dans dersleri verdi.
2002-2005 BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) 7 – 14 yaş çocuklara yaratıcı drama ve tiyatro dersi verdi.
Ankara TRT Televizyonunda Akşama Doğru, Tele Kabare gibi programlarda dansçı ve oyuncu olarak görev aldı.
1997 İstanbul Ulusal Radyo Televizyon (Süper Kanal’da) “ Çocuk Saati” programını hazırlayıp sunuculuğunu yaptı.
Oynadığı diziler: Bizim Kanalın İşleri, Çiçek taksi, Zehirli çiçek, Küçük Besleme, “Mavi Rüya”, “Yağmurdan Sonra”, “ Lale Devri” “ Yol Ayrımı”
Gösteri Sanatları Merkezi’nde yetişkinlere hareket ve dans dersleri vermektedir. Kabataş Erkek Lisesi’nde tiyatro eğitmenliği yapmaktadır.
Süpervizörlüğünü Nuri Bilge Ceylan’ın, senaryo ve yönetmenliğini Mehmet Eryılmaz’ın çektiği “ Hazan Mevsimi” adlı sinema filminde oynadı. Aynı zamanda 2015 yılı içinde Mehmet Eryılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı “Misafir” filminde çocuk oyuncu koçu, dansçı ve oyuncu olarak görev aldı.

2006 yılından itibaren Kültür A.Ş nin düzenlediği İbrahim Şirin yönetimindeki koroda; solist ve korist olarak ‘Yaşayan Besteciler’ konserlerinde ise ( Alaaddin Yavaşça, Avni Anıl, Semahat Özdenses, Yaşar Özel, Kutlu Payaslı, Dursun Karaca, Çoşkun Sabah, Selçuk Tekay, Selami Şahin ) solist olarak yer almaktadır.
2012 de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezlerinde,’Dünden Bugüne İstanbul Şarkıları ve Türk Sanat Müziği ‘ solo konserlerini gerçekleştirdi.

(Kabataş Erkek Lisesi) İstanbul Liselerarası il ve ilçe yarışmasında birincilik ödülünün yanı sıra
Antalya Liselerarası Ulusal Tiyatro Şenliği (Kabataş Erkek Lisesi) “Babaannem Yüz Yaşında” oyunu ile; toplam 17 dalda ödül almıştır.
2013-2014 (Kabataş Erkek Lisesi) “Babaannem Yüz Yaşında” ve “Öteki Dünyaya Götürecek Değilsin Ya” oyunları ile Dramafest İstek Okulları Tiyatro Şenliği; “En İyi Ekip”, “Bireysel Oyunculuk” ve “Mansiyon” ödülleri.
2013 (Kabataş Erkek Lisesi) İstanbul Şehir Tiyatroları Gençlik Günleri Tiyatro Festivali’nde “Bireysel Oyunculuk” ödülü.
2013 (Kabataş Erkek Lisesi) Profilo Kültür Merkezi Liselerarası Tiyatro Şenliği’nde “Bireysel Oyunculuk” ödülü aldığı ödüller arasındadır.