Derya Alabora

Derya Alabora

DERYA_ALABORA

1982 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana sanat Dalı‘ndan mezun oldu. Aynı  bölümde öğretim görevlisi olarak çalışmış ve Digital Film Academy İstanbul’da ders vermiştir. Mezuniyetinin ardından bir yıl Bursa Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı. Devlet Tiyatroları’ndan istifa ettikten sonra ise, çeşitli özel tiyatro gruplarının oyunlarında yer aldı. Bir süre Ali Poyrazoğlu ile çalıştıktan sonra, Özdemir Çiftçioğlu ile birlikte Tiyatro Grup’u kurdu. 5. Sokak Tiyatrosu, DOT ve garajistanbul’un oyunlarında oynadı.Oynadığı oyunlardan bazıları, Jean Genet’nin eseri Balkon (2. Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu), Özen Yula’nın yazdığı Ay Tedirginliği, DOT’un ilk oyunu olan ve Bryony Lavery’nin yazdığı Donmuş (Frozen) ,  İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenen deneysel oyun Oyunu Bozun ve Sevim Burak’ın Yanık Saraylar kitabındaki öykülerden Naz Erayda’nın uyarladığı bir oyun olan Ya Seni Rüyasında Bir Daha Hiç Görmezse’dir.

İlk sinema filmi, Nisan Akman’ın yönettiği 1987 yapımı Bir Kırık Bebektir(1. Ankara Film Şenliğinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu). Zeki Demirkubuz’un ikinci filmi Masumiyet’teki rolüyle, Antalya Altın Portakal Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve SİYAD En İyi Kadın Oyuncu ödüllerinin de aralarında bulunduğu pek çok ödül almıştır.

Uzun metrajlı filmlerinin yanı sıra Çağan Irmak’ın Bana Old and Wise’ı Çal adlı kısa filminde başrol oldu. Diğer TV dizilerinden en bilinenleri Aşk Meydan Savaşı ve Aşk Her Yaşta’dır.
2007 yapımı Adem’in Trenleri filminde, Adem’in annesi Şükran’ı canlandıran oyuncu (40. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu), 2008 yılında ise, Pandora’nın Kutusu filminde yer aldı. (3. Yeşilçam Ödüllerinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu).
Ayrıca Türk-Alman ortak yapımı “Die Fremde” (Ayrılık) filmiyle Hollywood’da dikkatleri üzerine çekmiştir.

2008 yılından beri Ekol Drama Sanat Evi’nde Reklam Dizi ve Sinema Oyunculuğu eğitmeni, şirket, oyuncu koçu kurumsal eğitmen olarak görevini sürdürmektedir.